Eho srca: blagi telesistolni pvm prednjeg mitralnog kuspisa. Dasak mr i tr. Eflv oko 76% . Desno srce b. O. U srcanim supljinama nema stranih masa, u perikardu nema izliva. Nesto vece brzine protoka krvi preko srcanih usca. Dg: pvm dyscreta mozete li da mi objasnite sta ovaj nalaz govori i da mi uputite neki savet. Imam 22 godine, na sistematskom pregledu uocen je sum srca.

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Šum je zbog blagog prolapsa mitralne valvule, nije hemodinamski značajan i ne treba da vas brine. Mogu se javiti preskakanje srca, eventualno osećaj ubrzanog srčanog rada ali nije potrebna nikakva terapija pogotovu u vašim godinama.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #54508

    • Pitanje za gospodina prof. Zorana Perišića. Leva komora uvećana, zadebljanja zidova, redukovane istočne funkcije EF oko 39 do 40 posto. Septum fibrozni promenjeni. Dopler registruje dašak MR. Leva pretkomora uvećana. Koren aorte 37 do 38 mm valvula trolisna, očuvana separacija kudpida. Ushodna aorta 38 do 39 mm. Normalne brzine kretanja kroz sva ušća. Pritisak u desnom srcu granična SPDK, 24 mmHg tr do 1+. Molim Vaše mišljenje. Inače imam 62 godine. Pozdrav sa juga. Vladičin Han.