Izvinjavam se ako cu bit malo opsirniji, moj problem je poceo prije odprilike godinu dana kad sam zbog malo obilnijeg obroka naglo povratio u sagetom polozaju nakon cega sam dobio jaku vrtoglavicu pracenu bolom u prsima nakon cega sam prevezen u hitnu gdje su mi ustanovili pritisak 180/110, od tad sam imao cudan pritisak u glavi i blaze vrtoglavice. Uradio sam color dopler krvnih sudova vrata gdje ustanovljena slabija cirkulacija, pio cinarizin, bilobil i b komplex sto mi je i ublazilo prilicno te tegobe. Medzutim, prije otprilike mjesec dana u toku noci me probudilo jako lupanje srca s osjecajem kao da mi se srce steze jako sto je bilo praceno i zujanjem kroz srce, grudni kos i glavu, dio vilice i ruka su mi trnili a pritisak mi je izmjeren u kolim ahitne pomoci 200/105 uradzen ekg ustanovljena samo tahikardija. Na svoju ruku sam otisao poslije na uz srca jer sam bio jako zabrinut a nalaz je sljedeci: zakljucak: dimenzije svih srcanih misica pocetno/blago uvecane, vidljivi dio ascedentne aorte urednih dimenzija. Septumi se doimaju intaktni, bez vidljivih patoloskih intrakavitarnih masa. Pocetno zadebljanje ivsi prednjeg zidalv (hta) ?. Kinetika zidovalv-bez upecatljivih poremecaja regionalne gibljivosti. Sistolna funkcija lvglobalno dobra sa ef oko 58% . Dijastolna funkcija uredna. Valvularni aparat. Mv-redundantija, funkcionalno blaga mr do +1. Av-trolisna, rubno blago zadebljanih kuspisa, funkcionalno uredna. Tv-morfoloski i funcionalno uredna. Da jos napomenem da sam prije god dana radio gastroskopiju gdje potvrdzena velika hijatalna hernija, pa vas molim da mi ukratko objasnite nalaz uz srca kao i vase misljenje zbog cega imam ovakve simptome dali je u pitanju srce ili hernija na zelucu, jos samo da napomenem da vec duzi niz god kasljem, ne pijen, prestao pusit prije 2 god, 30 mi je god imam 104 kg a visok 1. 85. Unaprijed hvala na odgovoru. . . .

    Odgovoreno: 28. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Visok pritisak sam po sebi može izazvati gomilu simptoma i tegoba i upravo one koje ste opisali jako liče na to. Nalaz na srcu ukazuje da hipertenzija koju imate počinje da pravi neke efekte na srcu što znači da se morate energično potruditi da je kvalitetno lečite. Nalaz na srcu vas u ovom trenutku ne mora brinuti ali krenite u očuvanje zdravlja: smanjite težinu, regulišite pritisak.