Postovani, tokom 19-te godine mog zivota prvi put sam izmerila visok pritisak (140-100) . U to vreme sam imala 50 kg i bila sam pusac. Radila sam sve dijagnoze koje su doktori zahtevali i nije ustanovljen nikakav problem. Sada posle tri trudnoce, u prvoj i trecoj sam imala pritisak tokom cele trudnoce a u drugo tek na kraju osmog meseca, moj pritisak varira od 130/80 do 170/110. Napomenula bih da moj pritisak nikada nije stabilan, vec uvek varira, tako da nikada nisam nacisto da li popiti lek ili ne! Molila bih vas da mi kazete da li postoji jos nesto sto bi moglo da utice na te varijacije. Reci cu da su bubrezi, krvna slika, stitna zlezda, ocni pritisak u redu. Hvala vam unapred!!!

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Ako se isključe druge bolesti kao razlog hipertenzije, a vi ste to uradili, ostaje esencijalna hipertenzija, tj. Nepoznatog porekla. U njoj je najčešći razlog za velike varijacije emotivni status osobe, tj. Unutrašnje preživljavanje okruženja. Pomogli bi sedativi ali obavezno treba konsultovati psihijatra. U pravu ste oko lekova jer se nivo pritiska ne može predvideti.