Postovani doktore, imam 48 godina, sportski radnik, ne pusim, ne pijem, normalan krvni pritisak, normalna tezina. Vrlo sam fizicki aktiva. Prije nekoliko godina osjetio sam prva preskakanja srca pa sam obisao nekoliko doktora i svi su mi nalazi uredni. Po njihovom misljenju sve je povezano sa stresom. U zadnje vrijeme poslije treninga (trcanje, plivanje) javlja se ubrzani i nepravilni rad srca. Nikad se ne desava za vrijeme opterecenja i fizicke aktivnosti. U takvim slucajevima osjecam pritisak u grudima, paniku, ubrzano disanje. Obicno uzmem tabletu za smirenje i nakon sat vremena sve je opet normalno. Posto vjezbam svakodnevno vrlo sam zabrinut sta ce se desiti poslije vjezbanja. Molim vas za vase misljenje. Unaprijed zahvalan stari sportas!

    Odgovoreno: 28. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Važan momenat je da po prvi put imate neke tegobe. To što se ne javljaju za vreme fizičke aktivnosti nije presudno u tome da li su vezane za srce, konkretno da li predstavljaju oblik koronarne bolesti. Jer, ona može proticati i asimptomatski, a kasnije tegobe mogu biti vezane za nju. Predlažem da uradite test opterećenja ili stres eho, oba oregleda bi bili korisni indikatori prisustva ili odsustva bolesti. Dok ne uradite testove smanjite nivo vežbanja.