mom suprugu glasi dijagnoza FLUTTER ATRIORUM, inace je operisan pre 10 god. trostruki bajpas.molim vas za savet , sta dalje i koji ljekovi su najdelotvorniji za ovu aritmiju.da li savjetujete i da li je neophodno raditi ablaciju.puno hvala za odgovor

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • FLUTTER ATRIORUM je definitivna dijagnoza rada pretkomora koja je udružena sa povećanom incidencom sistemske embolije, tj. iz srca češće nego kod zdrave populacije kreću trombi, na žalost najčešće prema arterijama glave. Zato ovi pacijenti uzimaju doživotno antikoagulantnu terapiju da be se smanjila mogućnosti embolije mozga. Što se tiše lečenja aritmije, kada FLUTTER ATRIORUM traje više od 6 meseci a leva pretkomora je veća od 40mm mala je šansa da se vrati normalni sinusni ritam, tako da je važnije kontrolisati frekvencu lekovima da bude izmedju 60 u 80 u minuti nego pokušavati  vraćanje u sinusni ritam. Lekovi koji se koriste su beta blokatori, amiodaron, prolekofen itd. Kao mogućnost ostaje i ablacija plućnih vena ali u izabranim slučajevima.

Komentari na pitanje: #5404

    • velimir trivicevic 22. 02. 2010.

      Radio sam 6 puta ablaciju wpw sy. Kod prof. Dr. Grujic na kc srbije i sad je to u redu medjutim ubise me ekstrasistole svaka druga-treca sta stim