Postovani doktore htela bih da pitam mome suprugu su radili eho srca dijagnoza je: aorta u korenu i ascendentnom delu 37mm, valvula trolisna, protok uredan. La 41mm, mitralni listici tanki, mr trag, leva komora urednih dimenzija dobre globalne i segmentne kontraktilnosti, pocetne hipertrofije zidova s/zz 10mm, usporene relaksacije lk (ii stepen) ef 70% . Desna komora b. O. Perikard bez slobodne tecnosti. Sada cekamo da se uradi test opterecenja inace dobro se oseca nema nikakvih tegoba pije lekove za pritisak ujutro presolol pola tableta i hemokvin plus a uvece presolol pola tablete i hemokvin. Radjeni su rezultati kompletna krvna slika je dobra. Jako sam uplasena jer nam doktor nje rekao nista molim vas da mi odgovorite kakva je ovo dijagnoza dali je opasno i kako se leci. Unapred se zahvaljujemo.

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Nalaz je prilično dobar i ne vidim razlog za strah. Leva pretkomora je granično uvećana, hipertrofija znači da su zidovi leve komore lako zadebljali najverovatnije zbog slabije lečene hipertenzije. Znači, više pažnje obratiti na lečenje hipertenzzije.