Postovani Molim Vas da protumacite sledeci nalaz> Uredne dimenzije leve komore. Prednji mitralni kuspis pravi holosistolni prolaps prema LP u svom koaptacionom segmentu, koji je pracen manjom MR. 1/4x1 propranolol. koliko je moje stanje opasno, jako sam uplasena zbog cestog pritiska u grudima i nedostatka vazduha sto se odrazilo na moj dosadasnji aktivni zivot. Napominjem da sam se godinama bavila sportom,da sam temperamentna osoba a sada sam pod stalnim stresom ocekujuci najgore. Zelim jos jedno dete da li ovo stanje moze uticati na trudnocu. Imam 34 godine. Unapred vam se zahvaljujem na odgovoru i sve pohvale za dosadasnji rad.

    Odgovoreno: 20. 05. 2008.
    • Hvala na lepim rečima i pohvali.
      Mitralna valvula ima 2 kuspisa (listića) koji bi se normalno trebali spojiti i između njih kada su zatvoreni ne bi trebalo da protiče krv. A kod Vas je to proticanje minimalno (manja MR-mitralna regurgitacija-vraćanje krvi iz leve komore u levu pretkomoru). Vaše stanje nije opasno, probaajte da živite potpuno normalno, terapija koju dobijate je dovoljna a Vaš prolaps mitralne valvule neće uticati na eventualnu trudnoću.