Pozdrav doktore, zeleo bih da vas pitam o savetodavnom misljenju vezanom za "diskretan sistolni sum duz lsi" koji je utvrdjen mom 16-godisnjem sinu tokom poslednjeg lekarskog pregleda za potrebe kluba u kome trenira (preglede ima na svakih 6 meseci) , malo vise informacija o tome, kao i neka vasa licna preporuka. Inace bavi se odbojkom nekih 2-3 godine i do sada nije imao takve nalaze. Inace koliko sam informisan o tome, znam da to moze imati veze sa decom koja se malo brze fizicki razvijaju (moj sin konkretno je u aprilu 2009-e imao 185cm, a sada u februaru 189cm) . On licno ne oseca nikakve probleme, niti mu je zabranjeno ili ograniceno dalje aktivno bavljenje sportom, ali zeleo bih da vi date strucno i savetodavno misljenje. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Diskretni sistolni šum je najverovatnije funkcionalni šum koji se često vidja u mladih osoba, pogotovo u adolescenciji posle naglog rasta. Funkcionalan šum, koji nije znak nikakve bolesti, može se čuti i u trudnica, mršavih osoba, kod osoba sa tankim zidom grudnog koša itd. To je uostalom nalaz napisan na osnovu auskultacije tj. Slušanja srca. Ako postoji bilo kakva simnja treba urediti eho srca. Lično mislim da je sve u redu, može se baviti sportom bez ograničenja.