Pitanje za internistu- kardiologa: trideset godina lecena sam od angine pectoris, medjutim pre sest meseci kada sam slomila ruku, u kbc nis, otkrili su da imam myocardiophatiu. Od tada pocinju svi moji problemi jer mi celokupna terapija promenjena. Umesto monizol-a i nifelata retard-a, aspirina i dilacor-a sa verapamilom (zbog aritmije) pijem veliku kolicinu diuretika. Trenutno sam pod terapijom biol 2x1/2, tritrace plus 1 ujutru, aspirin protect 1 dnevno, lasix 1/2 dnevno i po potrebi pijem aldacton i nitroglicerin. Od tada imam ucestale napade aritmije i s vremena na vreme hipo- i hipertenziju (pritisak mi stalno varira) . Imam 79 godina. Gojazna sam i niska, imam poprilicno gojazne noge (koje sam par puta lomila u skocnom zglobu) za koje lekari uglavnom misle da su otecene-sto nije istina. Sta da radim? Znam da na svoju ruku ne bih smela da promenim terapiju, ali bih volela ako je moguce da se vratim na staru jer mi ovi lekovi zaista skode. Srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 26. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Nije baš uputno davati lekove i menjati terapiju bez pregleda. U svakom slučaju ja bih saslušao pacijenta i čuo njegovo mišljenje o terapiji. U vašoj sadašnjoj terapiji akcenat je bačen na srčanu slabost (byol, tritace, lasix i spironolacton) a lečenje aritmije je potisnuto u drugi plan i sada samo byol utiče na frekvencu. Porazgovarajte sa vašim lekarom o vraćanju dela stare terapije.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #53641

    • Postovanje. U dva dana mi je pritisak opadao ma 85 sa 45 u vreme kad sam bio na hitnu bio je 120 sa 80 ekg nesto malo pokazao al kazu nista strasno pio sam controloc za zeludac paravadol za masnocu i aspirin protect 100. Nakon 20 dana terapije ok je. Doktor mi ostavio da pijem aspirin svaki dan, ekg je nakon tih 20 dana bio ok. S obzirom da aspirin pretezno se na duze staze pije nakon 35 a ja imam 26 god nzm koliko ce mi pomoci a koliko skoditi. Dijagnoza je roo. 2

    • Poštovanje doktore već dugi vremenski period imam probadanje oko srca i stezanje u grudnom košu išao sam doktoru i uradio ekg i sve je bilo uredu ali se nakon nekog vremena opet se vratio bol. Bol nastaje svaki dan pravo mi srednji prst lijeve ruke utrne a potom me poče probadati u oko srca doktore molim vas recite mi šta treba da radim jer ako ovo sve sagledamo to su simptoni infarkta. Pozdrav