Moja majka ima 60 godina, ima visok krvni pritisak 200/90, holesterol, trigliceride, pije lekove i to Concor 5 mg, Sortis 10 mg. Za pritisak je do pre par dana pila Enalapril od 20 mg 2x1 tabletu dnevno, ali je počela da kašlje od kada je počela da pije te lekove, a pritisak se i pored lekova ne spušta ispod 170/90. Doktor joj je promenio lekove za pritisak i sada pije Prilazid plus 5 mg + 12,5 mg i to jedna tableta ujutru, a po potrebi i 1/2 tablete uveče. Njen pritisak je i dalje jako visok. Molim vas da mi odgovorite kako možemo da regulišemo pritisak, napominjem i da je promenila način ishrane, po savetu lekara.

    Odgovoreno: 19. 05. 2008.
    • Suv kašalj koji je imala je sigurno poticao od Enalaprila i cela ta grupa izaziva suv kašalj u manjem ili većem intenzitetu (Enalapril, Hemokvin, Prilazid, Monopril, Ramipril itd). Postoji nekoliko grupa lekova za lečenje pritiska a Vaša majka ima lekove iz samo 2 grupe: ACE inhibitora (Prilaazid plus sa malom dozom diuretika) i beta blokator (Concor). Ostaju neselektivni beta blokatori, antagonisti kalcijuma, blokatori AT receptora, veće doze diuretika.  Lekove mora propisati kardiolog.