Postovani doktore, imam 50 godina, oko 11 godina imam visok pritisak i unazad 4 godine pio sam concor od 5mg ujutru. Pre 20 dana od fizickog napora doslo je do poremecaja srcanog ritma, uraduio sam eho srca gde pise revd 20mm, lvedd/esd 51/31mm, ef66% , ao 31mm, la 39mm, ivsd 12mm, pwd 12mm, miokard leve komore hipertrofican, ocuvane globalne kontraktilne funkcije, bey segmentnih ispada, ocuvanih endokavitarnih dijametra. Leva predkomora uredna. Aortni koren uredne dimenzije skleroticnih zadebljanih zidova. Aortni kispisi trlisnati ocuvane separacije i protoka. Mitralni kuspisi skleroticni sa protokom koji ukayuje na poremecenu relaksaciju leve komore i sa mr 1+. Desne srcane supljine uredne. Perikard bez raslojavanja sa zadebljanjem posterirono i intezivnog ehoa. Da li se radi o ozbiljnom oboljenju, da li se leci i kojom terpijom?

    Odgovoreno: 27. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Na srcu imate znake da je pritisak slabije lečen što je dovelo do hipertrofije (zadebljanja) zidova leve komore. U suštini u pitanju je posledica nelečene hipertenzije ali ako se nastavi taj trend može se javiti problem. Zato veoma ozbiljno se posvetite regilisanju pritiska koji ne sme biti veći od 140/90mmhg.