Postovani, imam 43 godine, visok sam 181, tezak 110kg, neaktivan iz raznih razloga. Problem: visok krvni pritisak (donji preko 90 stalno) simptomi: probadanje i stezanje (pritisak) leve strane grudnog kosa i leve ruke, nedostatak vazduha, bolovi u glavi (celoj) laksa nesvestica povremeno, uznemirenost naslednost: svi u porodici imaju visok krvni pritisak (majka, otac, baba, deda; otac dva puta slogirao. . .) pusenje: ostavio pre godinu dana vezbe sada u zimskom periodu: traka i bicikla (zabranio internista? Iako mi je prijalo) dok ne padne pritisak ispod 90; leti bicikla oko 5km. Dnevno nalaz: auskulatorno srcana radnja nesto usporenija, nema sumova, na plucima auskulatorni nalaz uredan, a/t=130/100 na obe ruke. Ekg sinusni ritam pq 0, 16 frekvenca oko 64 u minuti rs u v1-c3 st uredni, dg-hypertensio arterialis, stenocardia vasomotorica, caphaela symptomatica lekovi: concor 5mg. Ujutru, norvasc 5mg oko 18casova dnevno, prinelap 20mg ujutru i 10mg uvece i famotidin 20mg uvece. Napmena: nalaze koje sam vam dao su pod terapijom. Pitanje: 1. Od cega sam ja zapravo bolestan tj. Srce, arterije ili. . . ? 2. Misljenje o terapiji 3. Da li smem da vezbam na traci i koliko? (meni je prijalo setnja po traci 30m. I voznja bicikle 5km.) 4. Dajte dijetu ako imate koju. Unapred zahvalan, predrag

    Odgovoreno: 26. 02. 2010.
    • Poštovani,
      1. Imate povišen krvni pritisak koji slabo regulišete lekovima i/ili dijetom. Povišen pritisak je sistemska bolest jer napada više sistema u telu: srce, krvne sudove, oči, bubrege. . . Zato je kvalitetno lečenje od izuzetne važnosti. Slabo lečen pritisak dovešće do oštećenja srca kad tad.
      2. Terapija je po izboru dobra ali se mora doći do doze koja drži pritisak ispod 140/90mmhg. Svaka veća vrednosti je loše lečenje.
      3. Vežbanje je dobro imkorisno i moj je savet da vežbate.
      4. Dijete daju stručnjaci za ishranu, nutricionisti.