Postovani, moja majka ima 58 god i leci se od hipertenzije unazad 5 god. Na sistematskom pregledu uradjen je ekg, na kom je registrovan negativan, dubok (do6mm) , simetrican, levkast t talas u odvodima od v2 do v6. Ona nije imala nikakve tegobe, i ranije joj je ekg bio normalan. Zbog toga je hospitalizovana (enzimi i troponini bili su negativni, rendgen snimak srca i pluca kao i uz srca nisu pokazali patoloske promene) , i posle 3 dana otpustena. Od tada je proslo 14 dana i negativnost t talasa se sve vreme odrzava. Uradjen je test opterecenja, tokom koga se t talas pozitivirao, a posle 5min. Odmora se opet negativizirao. Na osnovu toga doktori su iskljucili ishemijsku bolest. Kao lekara interesuje me vase misljenje, da li su potrebna dalja ispitivanja, i sta je u osnovi ovih promena. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 26. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Ja imam drugačije mišljenje i pacijentu koji ima duboke negativne t talase u prekordijalnim odvodima obavezno bih uradio koronarografiju. Ekg kod žena ume da bude varljiv pa se promene koje mogu biti ubedljive za ishemijsku bolest nekada pokažu u drugom svetlu. Niste napisali da li vaša majka ima bolove u grudima pri naporu, mada angina može biti i bezbolna. Moj savet - koronarografija.