Postovani doktore imam 60 god. Ustanovljenoa mi je hupertenzio arterialis essentialis (primaria) 110; status post arrhythmia apsoluta i lecena sam u institutu radon odnosno vrsena je konverzija persistentne af u sinusni ritam kinidinom it sada u januaru 2o1o god. Isti ispad imala sam i aprila 2oo8 god. Takode je na isti nacin izvrsena konverzija posle svih specijalistickih pregleda ustanoljeno mi je koronarne arterije rca lm lad lc x izrazito gracuilne ef 59% edv 159ml esv 65 sv94 card output 5, 6l/min masa 1o9 debljina zidz 8, 5 labaratorija uredna malo povecan ldl. Terapija posle konverzije je presolol 2x25mg cinidin mesec dana a onda zameniti amidaronom 2x1 5 dana, erinorm 5o +o+ 25mg aspirin protekt 1oomg ujutru prava cor 2o mg uvece lntg pp molim vas da li je ovo adekvantna terapija da ponovo ne ispadam iz ritma hvala. Je poštovana, potrebne su sledeće informacije (napišite ih uz ponovljen tekst) 1. Kolika je leva pretkomora (la) 2. Koronarne arterije rca lm lad lc x izrazito gracuilne - da li je to nalaz sa koronarografije? Pozdrav dopuna pitanja. Leva predkomora je prosirena, 47x5omm a nalaz koronarnih arterija je metodom msct srca i koronarnih krvnih sudova.

    Odgovoreno: 21. 03. 2010.
    • Poštovani,
      S obzirom da je leva pretkomora značajno uvećana, preko 40mm (to je normala) a kod vas je 50mm, vrlo brzo će ritam postati stalno apsolutna aritmija i onda nije važna kontrola ritma, već kontrola frekvence. Msct nije dovoljno specifična i senzitivna metoda pa ga neću interpretirati, samo klasična koronarografija daje validnu informaciju.