Postovani,molim vas da mi objasnite sta je u stvari PMV,inace radi se o djetetu od 7 god. ,na rodjenju nije otkriven sum na srcu,primjecen je prije 3 god. ,dijete se ne zamara,ne primjecujem neke posebne tegobe,mada ne znam na sta bi trebala obratiti paznju sto se toga tice,osim sto je sklona cestim prehladama,ako to nesto znaci.Zanima me kako je doslo do toga ,ako nije urodjeno i sta Vi predlazete,da li postoji neka profilaksa i hoce li kasnije praviti neke smetnje.Unaprijed hvala

    Odgovoreno: 18. 05. 2008.
    • PMV znači prolaps valvule mitralism tj. jedan ili oba listića mitralne valvule (zaliska) umesto da se spoje, upadaju delimično u pretkomoru, ne zatvaraju se potpuno i neka količina krvi se vraća iz komore u pretkomoru. Verovatno je u pitanju urodjena slabost tkiva kuspisa a kako dete ima šum znači da se deo krvi vraća iz komore u pretkomoru i pravi taj šum. Ja nisam stručnjak za dečiju kardiologiju pa Vam predlažem kontrole na 6 meseci kod dečijeg kardiologa, ultrazvuk srca na godinu dana. Nisu potrebna u ovom trenutku ograničenja aktivnosti deteta.