Postovani doktore, molim vas za misljenje. Nalaz sa uz srca: aov je trolisna izgleda normalno ocuvane separacije koaptacije i normalne brzine protoka. Leve srcane supljine su normalnih dimenzija ocuvane ukupne kontraktilnosti i bez ispada u segmentnoj kinetici. Mv je dvolisna blago fibrozno izmenjena postoji trag mr. Protok ukazuje na ocuvanu diastolnu funkciju lk. \desne srcane supljine su normalnih dimenzija i protoka. Postoji trag tr. Perikard puniji. Nalaz holtera koji je prethodio uz: reanalizom ekg zapisa u trajanju od 22h i 45min holter monitoringa registrovan je sinusni ritam prosecne srcane fr tokom monitoringa 82/min. Max je bila 146/min-sinusna tahikardija, min fr. Je bila 43/min. Pauza duzih od 2, 5 sec. Nije bilo. Registrovano je 233 ves singl, 3 epizode trigemnije. Bilo je 1356 sves. Signifikantna depresija je nije zabelezena sdnn hrv iznosi 164, 2 msec. Dq: arithmya es ventric. (singl. Trigemnia) et supraventric. (singl sves) . Dg mog kardiologa je arithmya es sves i49. 1 hypertensio arterialisi i10. Th: monopril 10 1+0+0 lorista 50 0+0+1 verapamil 3x1 sedativ pp kakvi su to tragovi koji se pominju u nalazu uz i sta znaci fibrozno izmenjena mv? Imam li razloga za zabrinutost, molim vase misljenje. Hvala.

    Odgovoreno: 16. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Mislim da nemate razloga za zabrinutost. Ima ekstrasistola (prevremenih kontrakcija) ali su one supraventrikularne što znači benigne. Trag mr je mala mitralna regurgitacija (to je trag) mv je mitralna valvula a fibroza je proces zamene aktivnog tkiva vezivnim.