Poštovani, molim vas za savjet oko terapije lijekom lipex za moju djevojku, 24g. Unazad 4 godine je u nekoliko navrata obavljala pretrage krvi, pa cu vam izlistati podatke koji se tiču dijagnoze: 04. 2006. Kolesterol 5. 69 hdl 1. 79 ldl 3. 66 trigliceridi 0. 52 08. 2007 kolesterol 6. 94 hdl 2. 15 ldl 4. 33 trigliceridi 1. 01 08. 2008. Kolesterol 5. 97 hdl 1. 93 ldl 3. 86 trigliceridi 0. 39 02. 2009. Kolesterol 6. 99 hdl 2. 00 ldl 4. 78 trigliceridi 0. 47 05. 2009. Kolesterol 7. 33 hdl 2. 50 11. 2009. Kolesterol 7. 72 hdl 3. 19 ldl 4. 08 trigliceridi 1. 00 svi ostali lab. Nalazi su u predviđenim granicama. Inače, na terapiji je yasminom, godinu dana zbog sindroma policističnih jajnika, a već ranije ga je uzimala u svrhu kontracepcije. Tlak joj je po prirodi nešto niži. Postoji obiteljska anamneza, i majka i otac su na terapiji statinima, iako nisu počeli tako mladi s terapijom. Pušač 2-5 cigareta na dan. Prehrana joj je izrazito zdrava, ne jede masno i konzumira puno povrća i voća. Liječnik opće prakse je preporučio terapiju lipexom nakon što (dodatna) dijeta i terapija fitosterolom i čajevima nije dala razultate. Obzirom da ima zadršku zbog početka terapije tako mlada, a zbog mogućih nuspojava i obveze cijeli život, molim vas da mi odgovorite na moju nedoumicu. Naime, nije mi jasno je li ovo potpuna klinička slika hiperkolesteronemije jer se uz očito povećanje ukupnog kolesterola povećava i razina hdla, (umjesto da pada?) , a trigliceridi su u očekivanim granicama. Inače sam farmaceut po struci pa me još dodatno zanima vaše mišljene o tome da su žene manje podložne štetnom utjecaju kolesterola na organizam u duhu informacija koje se mogu naći u novijoj literaturi i medijima. Može li se povećanje ukupnog kolesterola neutralizirati povećanjem hdl-a, uz to što je i ldl uz varijacije stalno oko 4. Dakle, treba li ona započeti tu terapiju ili postoje još neke alternative koje bi mogla iskoristiti. Unaprijed puno hvala na odgovoru, goran

    Odgovoreno: 08. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Žene su manje podložne povišenim nivoima holesterola i njegoviom lošim efektima u periodu dok imaju ciklus, znači dok su u generativnom periodu, kada ih štite povišeni nivoi estrogena. Hdl je naravno dobar holesterol i povišenje njegovog nivoa je dobro. Verovatno da kod vaše devojke postoji defekt na genu za kapturu holesterola tj, njegovo unošenje u depoe pa zato ostaje u krvnim sudovima. Statini zaista imaju gomilu nuspojava i slažem se sa vama da se što kasnije počne sa tom terapijom. Ako primene u ishrani nisu smanjile holesterol onda nema alternative terapiji.