Postovani, imam jedno pitanje za vaseg internistu, kardiologa. Mojoj mami je dijagnostikovan koksaki virus b grupe sa sledecim vrednostima: cb1 1: 256; cb2 1: 512; cb3 1: 256; cb4 >1: 1024; cb5 1: 256; interesuje me koliko je to opasno i sta bi trebalo da preduzmemo? Ona je 1953. Godiste i vec neko vreme se oseca jako malaksalo. Radi, ima jos 3 godine do penzije. Inace je pusac, uradila je sve analize pre svega internisticke, stavljali su joj i holter, ali sve je bilo o. K. , osim povecanih triglicerida i holesterola i na kraju su je poslali na torlak gde je nalaz i izveden. Nikada nije bolovala od bilo kakvih bolesti, pritisak joj je oduvek bio nizak, ali sada malo varira. Inace moja baka, njena majka je imala anginu pektoris i visok pritisak. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Koksaki virus ima afinitet prema srčanom mišiću i zato uvek zaslužuje posebnu pažnju. Ali, ako nema znakove upale srčanog mišića - miokarditisa, a po nalazima vaša majka to nema, onda je u domenu lečenja imunologa. Trigliceride i holesterol može lekovima dovesti u normalu. Angina pectoris i koksaki virus nemaju medjusobnu vezu.