Imam 34god. I visok pritisak vise od 10-15 godina. Koji lijecim redovnim uzimanjem terapije prepisane od strane kardiologa. Prije neki dan mi je radjen uz srca. Interesuje me sta znaci i kakve posljedice moze da nosi prosirenje aorte asc koja je 41mm. Dr koji je radio uz mi nije nista odredjeno rekao njegov zakljucak je sljedeci (dilatatio aortae ascendens) . Ostalo je sve u granicama normale. Unaprjed hvala.

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.
    • Poštovana,
      41mm je gornja granica aorte pa proširenje aorte do tog nivoa još uvek ne predstavlja ozbiljan nalaz. Ali, trebalo bi pratiti veličinu aorte na 6 meseci ultrazvukom. Aorta može i konstitucijski biti takva.