Postovani, imam visok pritisak vise od 15 godina i primam odgovarajucu terapiju kako bi pritisak drzao na normalnom nivou. Pre nesto manje od godinu dana pritisak vise nije mogao da se kontrolise dotadasnjom terapijom (prinelap, presoslol) , doslo je do pogorsanja, pa mi je posle nekoliko pregleda kod interniste i kardiologa terapija vise puta promenjena. Ekg koji je do tada bio normalan, pokazao je neke nepravilnosti i receno mi je da postoji mogucnost da sam preziveo infarkt na nogama i da imam prosirenje na desnoj strani srca. Vazno je da napomenem da od 21. Godine zivota bolujem od reume i imam reumaticne promene na zglobovima. Trenutna terapija: hemokvin i hemokvin plus. Lekari su izrazili sumnju da se radi o angini pektoris, ali trenutno nemam zzvanicnu dijagnozu, pa su me radi dodatnih ispitivanja uputili na vma da uradim koronarografiju. Pre nedelju dana uradjena mi je koronarografija i u nalazu pise sledece: "visoko na prednjoj descedentnoj arteriji mesoviti plak, za koji se stice utisak znacajne redukcije lumena, distalno arterije ateromatozne". Molim vas da mi date svoje misljenje o mom stanju i sta bi vi predlozili u daljem lecenju. Srdacan pozdrav, slavoljub

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Nisam video kakav je predlog konzilijuma. Ako se vizuelno ne može proceniti značajnost plaka tj. Suženja može se uraditi ffr (flow frakcional reserve) tj. Merenje protoka kroz koronarnu arteriju i na taj način odrediti značajnost promene na arteriji.