Postovani moja majka ise za nedelju dana na scintigrafiju srca pa me interesuje koliko je stetno zracenje koja ce ona emitovati nakon ptimanja tog kontrasta, da li je to invazivna metoda i da li postoje neke kontraindikacije za to snimanje, ili neki ev. Nezljeni efekti? Ona boluje od visokog krvnog pritiska, povremeno se zali na stenokardije, i ima vestacki kuk (da li je to slucajno neka kontraindikacija za snimanje) ? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 03. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Ako je u pitanju pregled gde se daje radionuklidni agens (talijum 99) onda se narednih 2-5 dana ne preporučuje neposredni kontakt sa decom. Nije invazivna kao koronarografija ali daje i mnogo manje informacija. Kontraindikacija su poznate alergije na radiofarmak. Veštački kuk nije kontraindikacija.