Poštovani doktore. Imam 29 godina i lečim već 3 godine arterisku hipertenzije. Rezultati izvršeni na osnovu krvi su odlični (nemam povišen holesterol, trigliceride, šećer) . Visok sam 185 cm a kilaža je 90 kg. Iz ultrazvučnog nalaza srca proizilazi da ja imam poremećenu dijastolnu funkciju leve komore-po rečima kardiologa "lenja leva komora", nema hipertrofije komore, aorta trolisna, normalne veličine, normalnog protoka, desna komora normalne veličine uz tanki trag mr, perikard raslojava izoehogen i već 2 godine uzastopno pijem nebilet 5 mg 1 tab. Na dan. Međutim, ja svoj krvni pritisak uz pomoć ove tablete mogu držati pod kontrolom kada boravim na primorju (125-85) ali kada boravim na planini krvni pritisak ne mogu držati pod kontrolom uzimanjem samo ove tablete, već dodatno uzimam zorkaptil 12, 5 mg po potrebi, ne svaki dan ali sve ćešće u poslednje vrijeme, jer mi je pritisak na planini dok boravim povišen (140-100 ili 145-95) . Pa bih vam postavio dva pitanja: koju kombinaciju lekova (sa nebiletom) i u kojoj dozi bih trebao redovno piti dok boravim na planini kako bih držao pritisak pod kontrolom? I da li se ovaj moj problem može rešiti nekom operacijom (ugranjom lvad, presađivanjem leve komore ili sl.) jer bih voleo da jednog dana prestanem piti tablete jer sam ih suviše rano počeo koristiti. Još u svojoj 25. Godini. Srdačan pozdrav. Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 06. 02. 2010.
    • Poštovani,
      Hipertenzija se ne rešava nikakvom operacijom. Kombinacija koja bi vam pomogla je nebilet plus lek iz grupe ace inhibitora, gde spada i zorcaptil, ali je on suviše kratkog dejstva. Iz te grupe je bolji monopril. Možete uzeti i lek iz grupe antagonista kalcijuma kao što je norvasc, ali svee lekove vam može propisati samo vaš lekar, ovaj tekst je samo konsultacija.