Pitanje za internistu -kardiologa postovani, imao sam jak infarkt miokarda (prednji zid) pre pet godina, sa jakim ostecenjem, zacepljenjem leve infarktne arterije od 70% , drugih 60% i 30% . Nakon dve godine od redovnog koriscenja propisane terapije, (andol, karvileks, monizol, vasilip/sortis) predlozena je ugradnja stenta, ali mi je prethodno uradjena ponovo koronografija koja je pokazala da je sa 70% zacepljenje smanjeno na manje od 50% . Preporuceno mi je da nastavim sa malo izmenjenom terapijom (andol, tritace, monizol, vasilip/sortis,. Odmah nakon infarkta, prestao sam da pusim, redovno uzimam terapiju, ali najveci mi je problem sto u toku dana vise puta imam jak pritisak - nadimanje (od nagomilanog vazduha) u predelu dijafragme - zeluca koji se mucim da "isteram" promenom polozaja tela iz lezeceg u sedeci i slicno. To traje po citav minut i lici na nesto kao jace podrigivanje, vrlo je neprijatno i bolno a ja sam "bez daha". Izvinite na opsirnosti. Sta mi preporucujete. Hvala

    Odgovoreno: 30. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Situacija koja vam se desila nije neobična. Smanjenje aaterosklerotskih naslaga u krvnim sudovima se može desiti kao posledica redukcije faktora rizika i promene načina života, naravno, uz uzimanje lekova. Tegobe koje opisujete su u domenu lečenja gastroenterologa. Terapija koju uzimate je u redu. Nastavite kao do sada.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #51776

    • Poštovani, sta znači nalaz ultrazvuka srca da je pmk nesto ehogeniji? Hvala