Poštovani, molila bih ako mi možete odgovoriti na slijedeće. Imam 35 god i prije 10 god mi je nađeno da imam "diskretni prolaps mitralnog zaliska 0-1 +, hemodinamiski beznačajan". Nikakvu terapiju mi nisu dali, jer su rekli da to nije ništa strašno. Tijekom godina sam počela osječati probadanje u prsima, lupanje srca, u par navrata završila na hitnoj i otkucajima 130 u min. Doktor mi je rekao da nije u pitanju srce, nego želučani problemi (povrat kiseline u jednjak) i mogučnost uvjeta rada (naime radim godinama uredski posao i imam problem sa vratnom kralježnicom- izravnata fiz. Lordoza, uredan oblik i struktura, trupovi su očuvane visine, i. V. Prostori, vidljiva je redukcija intervertebralnih otvora od c5-c7 u manjoj mjeri.) također sam anemična - željezo 3, 7. , na štitnjači imam 3 čvora, hormoni su u redu. Radila sam sve pretrage, uzv srca svake godine koji je uvijek isti, holter koji je pokazao jednu sves koju ja osječam, ergo na kojem je nađena smanjena kronotropna rezerva srca. Pila sam god dana concor od 2, 5 mg ali i dalje sam imala tegobe (u vidu preskakanja, lupanja, probadanja) . Sada ne pijem nikakve tablete. Neki dan sam osjetila jaku bol u predjelu lijeve dojke i u razini bradavice me zaboljelo negdje duboko unutra. To je trajalo nekih 5 min i dogodilo se u mirovanju. Možete li mi reći da li je u pitanju srce? Moram napomenuti da me uhvati jaki strah u tom trenutku i panika, nemir nekakav. Rekli su mi da mi je to i na psihičkoj bazi jer iskreno do kad mi nisu rekli da imam to na srcu (kako su oni opisali "kozmetičku grešku") nisam nikad imala nikakve tegobe. Dakle, možete li mi odg, da li je ta bol povezana sa srcem i koliko je strašno to što imam? Svako koliko bi trebala raditi kontrole? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 02. 02. 2010.
    • Poštovana,
      Idemo redom, tegobe koje ste osetili ne liče na srčane tegobe i sa te strane zaista možete biti mirni. Bol nema karakteristike srčanog. Preskakanje, probadanje jesu najčešće tegobe koje daje prolaps mitralne valvule. Kontrole se mogu raditi jednom godišnje, češće samo po potrebi. Concor je dobar izbor kada tegobe budu učestale, a biće atkvih perioda.