Od pre 10 godina definitivno mi je uspostavljena dijagnoza da bolujem od povećanog krvnog pritiska (verovatno sam i godina pre te dijagnoze imao tzv. Varirajuci krvni pritiak) . Živim u herceg-novom ali sam penzioner i uživaoc socijalnog osiguranja u srbiji. Primetio sam da sam letos imao skoro normalan pritisak iako sam se svakodnevno izlagao suncu bez obzira na doba dana ali sam u isto vreme i dosta plivao (nekada sam bio aktivan sportista) . Odkada sam prestao sa plivanjem utvrdio sam, svakodnevnim merenjem da mi je pritisak povećan. U beogradu sam jos ranije dobio terapiju: ujutro jedna tableta prilenapa hl, sredinom dana 1/4 presolola i uvece jedan tableta prilenapa (10mg) . Medjutim pritisak je još uvek bio visok a što je najinteresantnije gornji se spuštao najniže do 150 a u isto vreme donji do izmedju 75 i 90 a puls se spušato čak do 58. Krajem godine bio sam kod mog kardiologa i promenjena mi je terapija, tako što je povećana doza presolola na 1/2. Uz ovu terapiju poneka uveće prilenap zamenim alfapresom (na predlog urologa) . Od drugog lekara ovde prepisan mije vazotal (umesto prilenapa od 10 mg) ali ga još nisam počeo koristiti. Imate li neki predlog kako da smanjim pritisak na barem 140/80. Napominjem da sam kao mladić, profesionalni sportista (plivač, vatrpolista i rukometaš) često imao pritisak 140/90 ali mi nije niko prepotučivao lečenje. S poštovanjem

    Odgovoreno: 29. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Morate naći lekove i dozu koja smanjuje pritisak do prihvatljivih 140/90mmhg a do sada su kod vas isprobane male doze samo 2 leka. Znači, veće doze vasotala, ili kombinacija sa presololom, 3 grupe lekova nisu ni korišćene kod vas. Takodje, mala količina soli i manje tečnosti.