Postovani doktore, posto nijesam dobila odgovor od vas ponovo vam se javljam. Mozete li mi objasniti dijagnozu i uz srca: semilun valvule tadebiale postoji izliv u perikardu ispred prednjeg zida desne komore i iza zadnjeg zida prve komore, a sedimentacija je 60. Koju terapiju treba koristiti?

    Odgovoreno: 27. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Semilun valvule tadebiale ne znači ništa i verovatno niste dobro prepisali. Izliv ispred i iza desne komore znači da postoji upala srčane maramice sa prisutnom tečnošću izmedju 2 lista srčane maramice i mora se lečiti pod nadzorom kardiologa antibioticima, nesteroidnim antireumaticima i simptomatskom terapijom.