Koliko prije koronarografije pacijent sa nestabilnom anginom pectoris smije primiti niskomolekularni heparin (clexane 8000 ij. Sc, riječ je o pacijentkinji rođenoj 1952. God. , ima hta, hlp od ranije, a unazad mjesec dana i intolerantio glucosae) , trebalo bi sutra da ide na koronarografiju, a primila je clexane 8000ij. Sc. Danas u 13h, i da li ponoviti dozu večeras (tj. Na 12h radi prevencije aim, dok čeka sutrašnju koronarogfiju) , a sutra će promiti na 2h pred koronarografiju zyllt (plavix 8 tbl. Od 75 mg) p. S. Unapred vam se zahvaljuje zabrinuta koleginica (jer je pacijentkinja o kojoj je riječ moja majka, a jedan kolega mi kaže da joj dam, a drugi da ne dajem clexane) . Ne mogu da razmišljam trezveno u ovoj situaciji

    Odgovoreno: 21. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Do sada je koronarografija već uradjena jer meni pošta stiže sa zakašnjenjem, očigledno. Clexan pacijent prima ukoliko je već imao indikaciju za njega a sama koronarografija nije razlog za dobijanje clexana. Nema prevencije tokom koronarografije ali ako se koronarografija produži u interventnu proceduru, onda treba dati clexan ili običan heparin. Plavix i aspirin se daju samo ako pacijent ima akutni koronarni sindrom i ako mu se ugradi stent.