Poštovani gospodine doktore! Bavio sam se sportom, ali godinama radim kancelarijske poslove i nisam fizički aktivan. Imam migrenu i želudačnu kilu. Imam 95 kg, 46 godina, nisam nikada bolovao ni od čega ne pušim već 15 godina, veoma malo konzumiram alkohol. Nedavno sam osetio lagani bol u grudima, leđima povremeno niz leđa do bubrega što traje već mesec dana. Sada su mi hladni i trne prsti na nogama i rukama i na vrhu jezika i osećam neki bol kroz podlaktice. Nemam gušenje, mogu dugo da hodam čak i uzbrdo. Osećam zamor u nogama kod izvođewa čučnjeva (preko 10) . Povremeno se uznemirim i osećam jači rad pulsiranje srca i krvotoka kroz telo -snimak pluća u redu, rađen ekg 3 puta -sve u redu, pritisak godinama 120/80, s - troponin ispod 0, 2 d-dimer 151, s-ck je 84, s-ck-mb je 8, krvna slika odlična sem triglicerida 2, 11) bilo je ranije i 7) , holesterola 5, 95 i glukoze 5, 92 (već pola godine slično) . Eho srca; aorta blago proširenog lumena, 43 mm sklerotično, izmewenog i lako zadebljalog zida bez raslojavanja u vidljivom delu. Ao valvula i trivelarna, sistolono- dijastolno degerativno izmenjena, očuvane sistolne separacije, 26 mm kompetentna, ef =55% , fs=28% uz usporenu relaksaciju zidova leve komore. Desna komora lako proširenog lumena, 29 mm sa tr +2 i blažom ph, oko 35 mm hg. P. S. Sistolno zadebljavanje septuma u donjoj trečini napred na donjoj granici normale, 3mm. Ne isključuje se ishemija. Ostalo što nisam naveo je u redu. Preporućena dijeta, aspirin 100, lopion forte. I ergo test koji je zakazan. Koliko je sve ovo opasno. Da li je u pitanju angina pektoris ili nešto drugo. Čega da se pazim i koje fizičko opterećenje ne smem da izvodim. Molim za odgovor i izvinjavam se zbog opđirnosti.

    Odgovoreno: 21. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Tegobe koje ste opisali ne liče na tegobe koje daje angina pectoris. Uradjene pretrage su u redu ali je pametno da uradite test opterećenja da bi se utvrdilo kako ragujete na fizičko opterećenje i da li se na testu vide elementi angine pectoris. Angina može ići i bez tipičnih simptoma ali iz pitanja koje ste postavili zaista se to ne može potvrditi. Test opterećenja u svakom slučaju.