Pitanje iz oblasti bolesti srca poštovani, mom ocu (72 godine) je 16. 2. 2009. Ugrađena premosnica na srcu. Bilo je potrebno ugraditi 3 premosnice ali je doktor na operaciji odlučio da se zbog kalcificiranosti aorte ugradi samo 1 premosnica. U svrhu „čuvanja“ premosnice između ostalih lijekova preporučen mu je klopidogrel 75ml (zillyt, plavix. . .) u trajanju od samo 3 mjeseca (?) . Pretpostavljam da je ovakvo kratko trajanje preporučeno zbog visoke cijene lijeka (40 eur/28 tableta = manje od 1 mjesec) i zbog činjenice da u bih zdravstvo participira samo 25% u ukupnoj cijeni lijeka. Inače (po mojim informacijama) ovaj lijek ima dosta pozitivnih efekata pa se preporučuje da se koristi godinu dana nakon operacije (negdje čak i dvije godine, pa čak i kao doživotna terapija) . U naknadnim razgovorima sa doktorima rekli su mi da zillit 75mg može koristiti i duže ali da obratimo pažnju da trombociti ne bi bili prenisko: trombociti su u trenutku operacije prije nepunih godinu dana bili 149 (mislim da je normalno 140 – 400) , a na periodičnim 3-mjesečnim kontrolnim nalazima bili su 115, 118, 121 pa sada ponovno 115. Što mi preporučujete – da li nastaviti sa zyllit – om ili ne s obzirom da je kod oca srce dosta oštećeno (ef=36% - meni se čini logično da je srcu lakše „pumpati“ rjeđu nego gušću krv. Također, mislim da je u dobi od 72 godine puno veći rizik za njega od otkazivanja srca koje je slabo nego od ozlijeđivanja koje za posljedicu može imati iskrvarenje zbog niske razine trombocita) ? U slučaju da prekinemo terapiju sa zyllit-om možemo li u slučaju porasta razine trombocita isti ponovno početi koristiti nakon pauze. Molim vaš savjet. Unaprijed hvala.

    Odgovoreno: 17. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Zyllt (clopidogrel) u dozi od 75mg nije uobičajena terapija za pacijente posle učinjenog by passa. Za njih je mnogo važnije da prvih godinu dana uzimaju po 300mg aspirina, nadalje doživotno po 100mg aspirina. Zyllt je oubičajena terapija za pacijente koji dobiju stentove u svoje arterije. Znači, nije cena u pitanju nego opravdanost indikacije i gola efikasnost leka, jer mu to nije jedna od ciljnih indikacija. Ako prekinete zyllt a nastavite 300mg aspirina neće biti posledica po trombocite.