Postovani doktore, zadnjih mesec dana imam problem sa varirajućim pristiskom (od 90/60 do 160/85) . Ima dana (3-4 u nizu) kada mi je ok (nije viši od 110/60) ali onda nastaje period kada "divlja". Doktor mi je za početak prepisao monopril 10 mg samo po potrebi. Imam 45 godina, ostali nalazi su dobri (kardiogram, šećer i opšta krvna slika) osim holesterola (8. 1 zadnji nalaz) , koji pokušavam da oborim dijetom. Imam pozitivnu porodičnu anamnezu i hroničan hepatitis b (od 21 godine) , koji redovno kontrolišem (enzimi su mi sve vreme u granicama normale) . Unapred hvala. Marina.

    Odgovoreno: 17. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Ovakve oscilacije krvnog pritiska je najteže lečiti jer je nepredvidivo kada će pritisak skočiti. Preporučuju se lekovi koji deluju brzo i kratko i naravno sedativi, jer su ovakvi skokovi pritiska tipični za emocionalne osobe.