Postovani, imam problem sa krvnim pritiskom. Naime prvi put se pojavio problem u srednjoj skoli negdje 2003. Godine tada sam imao 76 kg! Urađeni su razni testovi srce (kolordopler sve ok) krv (ok) ultrazvuk svih unutrasnjih organa (bubrezi, jetra itd.) (sve ok) . Tada sam pušio. Negdje oko 2004 godine sam prestao pušiti i udebljao sam se za dva mjeseca 20 kg!!! Sva koža mi je ispucala i pojavile su se strije po stomaku rukama nogama itd. Pritisak je ostao isti 140-160/ 90-100. Opet su rađene pretrage i sve ok. Onda su počeli savjeti da smršam (bezuspjesno) i uvijek su pripisivali pritisak mojoj debljini i ako sam uporno govorio da sam imao isti pritisak i prije. (znam da to uvecava rizik i sve to) . Počeo sam opet pušiti 2007 godine. Onda sam opet otišao na pregled radi nečeg drugog i radio sam nalaze krvi gdje je holesterol povecan na 5. Pa onda su mi poceli govoriti da mi je od toga. Sve to me dovelo u situaciju da netrošim nikakvu terapiju. U međuvremenu, sam se i oženio dobio djete. Radim u vlastitoj firmi (računovodstvo) u kojoj doživljavam puno stresa. Pa sam otišao i zbog toga jer ponekad osjećam veliku napetost lupanje srca preveliko znojenje. Pomislio sam na štitnu žljezdu međutim ljekar me samo pitao znojeli mi se dlanovi i kad sam rekao da nisu on je rekao da mi nije štitna žljezda?!? Molim vas, znam da lista duga, ali ja sam izgubio volju da idem ljekaru jer me nista neslušaju (pa onda i ja njih: ) ) pomozite hvala! P. S. Imam 26 godina. I 103 kg pritisak 150/100

    Odgovoreno: 17. 01. 2010.
    • Poštovani,
      U najvećem brroju slučajeva (preko 99% ) povišen pritisak je nepoznatog porekla (esencijalna ili primarna hipertenzija) . Zato mislim da nije potrebno tragati za uzrokom hipertenzije, već da je treba lečiti. Lekovima trebate dovesti pritisak na vrednosti ispod 140/90mmhg, sve preko toga je neprihvatljivo. Ako je potrebno sedativa uzmite ih, obavezno smanjen unos soli i tečnosti (do 1, 5l dnevno) . Lekovi svakodnevno, do normalizacije pritiska. Ako uspete da mali smanjite težinu, dobro je. Ako ne, lečite hipertenziju što kvalitetnije.