Postovani doktore, imam 61 godinu. Od 1998. Bolujem od fibrillatio atriorum paroxysmalis. U decembru 2006. Uradjena mi je implantacija trajnog pacemakera pm dddr. Pijem aristocor 2x100mg, concor 5mg 1x1\2 i sintrom po semi (inr 2-3) . U junu 2009. Pokusana je planirana rf ablacija plucnih vena na institutu za kardiovaskularne bolesti dedinje, ali se odustalo jer su na tee pregledu na elektrodi pm uocene trakaste ehogene formacije. Nije bilo ehokarditisa. Ehokardiografski ef 55% , mr do 2+ na kontrolnom tee koji sam radila 3. 11. 2009. I dalje se vizualizuje duza trakasta ehogena formacija cija je jedna od dimenzija 6mm i koja slobodno leprsa prema tv. Postoji foramen ovale apertum na nivou ias sa minimalnim protokom. Posto doktori nisu sigurni da li je u pitanju tromb ili nesto drugo, napisali su dijagnozu thrombosis electrodae pacemakeris susp. Foramen ovale apertum. St post implantantationem pacemakeris dddr (2006) . Gerd. I predlozili su mi ekstrakciju pacemakera hirurskim putem i premestanje s desne na levu stranu. Htela bih da vas pitam da li je ova intervencija neohodna, (posto sam prvu intervenciju jako lose podnela) , da li se radi u opstoj ili lokalnoj anesteziji i da li se otvara ceo grudni kos ili je postupak isti kao kad su mi prvi put ugradjivali pacemaker.

    Odgovoreno: 14. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Ako želite da se uradi ablacija plućnih vena onda to povlači i neke preduslove. Formacija na elektrodi je nejasna i lekarima i zbog mogućeg otkidanja od elektrode i odlaska u plućnu cirkulaciju (a postoji i foramen ovale) lekari ispravno razmišljaju o njenom uklanjanju. Kako će pristupiti operaciji zavisi od vašeg stanja ali bi u principu trebali da se dogovorite jer se ovakve operacije izuzetno retko vrše u opštoj anestezziji.