Postovani poslao sam vam jedno pitanje, niste mi odgovorili pa vas s toga pitam jos jednom. Naime imam 31 godinu pre tri godine javila mi se aritmija ekstrasistule, odmah sam otisao kod kardiologa uradio je sve analiye od ekg, holtrea gde je ustanovljeno da mi srce zaista preskace. Njegova dijagnoya je bila da je to zbog ''nacina zivota'' (radim stresan posao, kao prof. Zatim tu je bilo puno kafe, alkohola, nikotina) , prepisao mi je propanolol pio sam taj lek 15tak dana, nakon toga sam otisao na kontrolu prepisao mi je samo bedoksin. U medjuvremenu sam ostavio cigarete, poceo aktivno da se bavim sportom *trcanje, teretana. Nakon toga aritmije su se pojavile jos dva puta i oba puta sam to sredio bedoksinom. Medjutim ono sto mene muci jeste to sto mi se aritmija javi ponekad tj srce mi preskoci pogotovu kada trcim na traci (desi se da mi preskoci od 1 do 3 puta) ai ovako ponekad preskoci. . . Koliko je to opasno i da li da nastavim da se bavim trcanjem, teretanom? Inace pritisak se krece od 120-80, nekada 130/85. Sto se pulsa tice on je u mirnom stanju u rasponu od 60/80, a pri naporu obicno 140, dok je pri najvecem opterecenju na traci jednom samo bilo 167. Labaratorijske analize su u redu, uradio sam i analize hormona stitne zlezde (vrednosti su sledece t3 je 2, 22 n mol/l t4 je 88, 63 tsh je 2, 51 ft4 je 22, 93 i ft 3 je 7, 14) , da zaboravio sam lkardiolog mi je uradio dva puta i ultrayvuk srca i nije bilo nikakvih anomalija. Uradio sam u ultrayvuk ostalih organa i bilo je ok. Dakle bilo je u redu. Molim vas da mi odgovorite inace vrlo cesto me je strah tih aritmija i stegnut sam, naprosto ne znam sta je uzrok pa me uhvati panika ponekad. Pored toga napet sam dosta kada osetim da mi preskoci. Da li je moguce da su ti preskoci posledica psihe? Molim vas da mi date odgovor pogotovu da li smem da trcim i da se bavim sportom???

    Odgovoreno: 16. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Mislim da sam odgovorio ali ponoviću odgovor.
      preskoci koje opisujete su ekstrasistole, tj. Prevremeni srčani udari. Mogu biti komorski i pretkomorski. Mogu biti odraz bolesti ali se mogu javiti i usled stresa, premora, previše alkohola i nikotina, dehidratacije i drugih razloga. S obzirom da su učinjene pretrage dok vas u redu ostaje kao verovatna pretpostavka neka od navedenih. Smete da se bavite sportom, čak se i preporučuje. Trčanje je dobar izbor.