Problem iz oblasti kardiologije. Postovani, imam 25 god. , pusim (pola kutije dnevno) , kafu retko popijem. . . Imam problem od oktobra prosle godine. U pitanju su ventrikularne ekstrasistole (radio sam holter pre 5 godina bilo ih je 352, i drugi kontrolni u oktobru 2009 bilo ih je 3025) , uz srca (13. Okt. 2009) gde kaze: aorta i njeni volumeni su u granicama normale. Leva predkomora je odgovarajucih dijametara. Interatrijalni i interventrikularni septumi su u kontinuitetu. Mitralni kuspusi su diskretno voluminozniji i pravilno se krecu. Registruje se mr 1+ bez hemodinamskog znacaja. Ne postoje ehokardiografski kriterijumi za pvm. Leva komora je odgovarajucih dijametara, odgovarajuce debljin, ocuvane globalne kontraktilnosti i bez segmentnih ispada kinetike. Desne strukture srca su odgovarajucih dijametara. Registruje se tr 1+. Nema raslojavanja listova perikarda. Biohemijski parametri pocev od pune krvi preko se, kks, elektrolita, fibrinogen sve to u granicama referentnog. Medjutim problem su bile i dalje prisutne ves koje su mi izazivale osecaj palpitacije i straha gde mi je lekar dao beta blokator i to tbl. Propranolol 2x1/4. Imam osecaj da se broj vesa smanjio, ali se jave i reagujem na promenu vremena takodje v. Ekstrasistolama. Lekar mi je preporucio da uradim i titar at na koksaki virus. To sam dao iz dva puta i to 6. Nov. 2009 i 20. Nov 2009. Rezultati su stigli gde kaze: prvi serum 6. 11. 2009 (cb1 - 1: 16, cb2 - 1: 16, cb3 - 1: 32, cb4 - 1: 128, cb5 - 1: 128) . Drugi serum 20. Nov. 2009 (cb1 - 1: 16, cb2 - 1: 16, cb3 - 1: 64, cb4 - 1: 128, cb5 - 1: 128) . Ti rezultati su stigli pre 2 dana i trebalo bi da posetim mog kardiologa po njegovom povratku sa odmora, ali me zanima vase misljenje posto sam se stvarno uplasio i ne znam kako da se ponasam. Jedino od simptoma su mi te eto povremene ves, th redovno pijem, pusim po pola kutije, kafu ponekad, mislim da se zdravo hranim. Moje pitanje za vas je pored celog istorijata koliko je to ozbiljno, da li su te vrednosti alarmantne, da li smem da uprznjavam sex. Odnose i ako mi do dana danasnjeg one ne smetaju? Unapred zahvalan,

    Odgovoreno: 11. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Ves se mogu javiti i bez patološkog suspstrata u bolesnika koji su praktično potpuno zdravi i u tom slučaju je povišen nivo adrenalina u krvi razlog za njihovo nastajanje. Pomogli bi sedativi. Mislim da bi umesto propranolola bolji izbor bio neki od savremenijih beta blokatora (concor, nebilet) . Sve fizičke aktivnosti su dozvoljene ako je eho srca normalan (i sex, naravno) .