Pstovani, imam 53 godine, do sada nisam imala vecih zdravstvenih problema, danas mi je uradjen ekg u okviru rutinskog sistematskog regleda, i utvrdjeno je da imam hemiblok desne grane hisovog snopa. Zakazala sam pregled kod specijaliste, ali posto sam se prilicno zabrinula, htela bih da mi pojasnite o cemu se radi i kakva bi trebalo da bude terapija. Unapred hvala

    Odgovoreno: 10. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Hisov snop je normalni sprovodni sistem srca i kad impuls predje iz pretkomora u komore preko av čvora on udje u hisov snop, koji se sastoji iz desne i leve grane. Leva se grana na prednju i zadnju a desna se ne grana tako da se hemiblok može javiti samo na snopovima leve a ne desne grane, znači ne postoji hemiblok desne grane. Inačew, u pitanju je električni fenomen koji vama ne može praviti nikakve smetnje. Može se javiti i bez ikakve bolesti.