Postovani doktore, imam 18 godina. Kada se uznemirim, desi mi se da ne mogu bas najbolje da disem, osecam kako mi srce lupa, i cini mi se da mi i celo telo lupa zajedno sa srcem. Takodje, kad je veoma toplo vreme, imam problema sa disanjem. Desilo mi se samo jednom da sam imala jak i ostar bol u grudima, ali je taj bol prosao u roku od 2 minuta. Pre nekoliko dana sam se jako uznemirila i osetila sam kako ubrzani rad srca, posle nisam mogla da disem bas najbolje, pa su mi se ruke, noge, kao i donja vilica malo ukocile. Ovo je proslo za nekih 5minuta. Moj tata ima anginu pectoris, kao i moj stric. Htela bih da znam da li je moguce da imam problema sa srcem, ili je mozda to neka donekle normalna pojava? Hvala unapred. V. M.

    Odgovoreno: 10. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Mislim da tegobe koje opisujete sigurno nisu srčanog porekla i da sa te strane možete biti potpuno mirni. Sa 18 godina ne treba očekivati ispoljavanje bolesti čak i ako postoji mogućnost nasledjivanja. U vašim godinama se i reaguje burnije na dečavanja pa je i vača reakcija uobičajena.