Postovani imam 38 god, nebolujem od nikakve bolesti i nepijem nikakve lekove ali do pre 10 dana pritisak mi je uvek bio 110 sa 70 nekada nizi a nikada visi od 120 sa 80. Tako je bilo do pre deset dana uvek. Medjutim pocinjem od tog perioda da osecam bol duz leve ruke, mali prst i domali mi skroz trne, neka nelagodnost u grudima i blaga glavobolja. Nisam imala pojma sta je pa sam kuci izmerila pritisak da bi mi po prvi put bio 170 sa 100 malo sam se zbunila i mislila da sa aparatom nesto nije u redu, proveru sam izvrsila na jos 3 aparata i nekoliko dana je bilo tako. Nasla sam se u cudu odkud to kod mene odjednom kad ceo zivot imam nizi pritisak nego sto treba. Nekoliko dana sam sama proveravala po 5 puta dnevno nije se podizao ali je ponekad padao 150 sa 95. Pocela sam da osecam sumove u usima koji su mi jako smetali, i juce mi je bas bilo sve izrazeno i otisla do hitne gde mi je doktor izmerio pritisak 200 sa 110. Zanemela sam od straha, uradjen mi je ekg i on je dobar. Puls sve vreme mi je 65 i ako je visok pritisak. Primila sam inekciju lasiks i besedin da bi mi pritisak za 2 sata spao 120 sa 80. Treba da se javim nekom internisti i da uradim kks ali zbog praznika nisam u mogucnosti. Pitanje dali postoji neki razlog da tako nesto mi se dogodi odjednom, sta moze biti uzrok, dali sam nesto pogresila u ishrani. Nisam napeta i nemam nikakve probleme pogotovo u tih zadnjih 10 dana kada je sve i pocelo. Dali je to nesto prolazno ili po vama ulazim u fazu hipertenzije gde nema nazad i moram poceti sa lekovima. Sve mi je ovo toliko nejasno. Znam da moram da izvrsim analize ali sta da pijem blago a da mi pomogne dok neodem na ispitivanja, i dali moze pritisak da se vrati u normalu kao i svih ovih godina? Pozdrav od danijele

    Odgovoreno: 05. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Hipertenzija nije uvek trenutna reakcija na našto što se dešavalo već se može javiti i prolongirano. U ovom trenutku je potrebno da svakodnevno merite pritisak da bi utvrdili da li imate hipertenziju i ako je imate, trebate početi sa terapijom da bi je doveli na nivo niži od 140/90mmhg. Možda ste preterali sa slanim ili sa tečnošću.