Postovana, pre godinu dana sam vadio krv i sve je bilo u redu. Odlucio sam da ponovim vadjenje krvi i nalaz mi je bio precrtan i pisalo je serum mlecno zamucen. Moja dr je predlozila ponovno vadjenje, pri kojem je samo pisalo da su mi trigliceridi 5, 92! (imam32 god, ozenjen, 4 dece, zaposlen privatni preduzetnik, , mnogo nervozan i napet) . Prepisan mi je boluzin tablete po dve uvece i stroga dijeta (visok sam 190, tezak 105.) . Posle nedelju dana ja sam prekinuo da uzimam lek i na svoju ruku resio samo strogom dijetom za dijabeticare da probam da do narednog vadjenja krvi popravim svoj nalaz. Kod interniste imam zakazano za 5 januar, a do danas sam skinuo deset kila za tri nedelje redovno jeduci razani hleb, jogurt sa 0 posto masti, kuvano jedem malo i posno. . . . . . Sve u svemu strogo se pridrzavam dijete. Moje pitanje je sta mi mozete reci o trigliceridima i zasto imam tako puno masti, jel to i pored viska kilograma i od nervoze? Izvinjavam se na opsirnom pismu, i zahvaljujem se unapred na odgovoru. Srdacan pozdrav, s postovanjem dragan peric.

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Videćemo kakvi će biti trigliceridi posle dijete koju ste sproveli ali postoje i savremeniji lekovi od boluzina (fenolip) . Trigliceridi su nezavisan faktor rizika za aterosklerozu i treba ih dovesti u normalu ako je ikako moguće. Nervoza sa tim nema veze, način ishrane ima a može biti i genetski deficit na nekom od receptora koji odlažu masnoće u depoe.