Postovani moj muz (45 godina) je u maju mesecu imao mozdani udar od koga se u medjuvremenu potpuno oporavio (billa je afektirana desna strana tela) . Nakon ispitivanja pronadjeno je da ima "rupu" u srcu i da je to mogao biti uzrok sloga. Zato mu je predlozeno da uradi pfo closure. Pre dve nedelje intervencija je obavljena ali na zalost bez uspeha. Saljem vam izvestaj doktora (operacija je izvrsena u londonu): two 11f sheats were inserted into the right femoral vein. Intracardiac echo was carried out to define the interatrial septal anatomy. Attempts were to cross septum without success. Mpa1 and mpa2 catheters were used, an sl0 transeptal sheath was used and a sones catheter. There did not appear to be pfo present. Nakon intervencije lekar je ponovo pregledao snimke i rekao nam da "rupa" postoji ali da na snimku izgleda veca nego sto je ustvari. Zato predlazu novu operaciju koja bi ovog puta bila izvrsena pod totalnom anestezijom, rupu bi prosirili kako bi mogli da prodju kateterom i zatvore je. Mozete li molim vas da mi kazete koji su rizici kod ovakve operacije i da li po vasem misljenju je neophodno da se moj muz podleze ovakvom zahvatu.

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Očigledno je da već postoji rizik za nastanak embolijskih komplikacija, što je i bio razlog da se predloži zatvaranje pfo. Na žalost, anatomija srca je bila takva da se nije moglo proći kroz pfo, pa se zato predlaže reintervencija. Sigurno da rizik ovavke procedure postoji ali se radi u centru sa kardiohirurgijom i drugim vrstama podrške pa se može reći da je rizik prihvatljiv. Ostaje i mogućnost hirurškog zatvaranja pfo.