Poštovani doktore, imam 36 god povišen krvni pritisak koji uspešno lečim propisanom terapijpm. Moj kako ja umem da kažem najveći i najzabrinjavajući problem su tahikardije. U poslednjih 5 god javljale su mi se jedanput godisnje i svaki put nakon toga sam išla na detaljnje preglede gde nije pronađen ni jeden uzrok. Rezultati su uvek bili dobri. Od 8 novemra pa do danas 24 decembra, javile su se 5 puta, puls bude do 150 imam jak napad panike i straha ali sam poslednja dva puta uspela da malos avladam strah po su trajaje oko sat vremena a inače traju i po dva sata. Posle svakog napada javim se kardiologu koji mi odradi uz srca, ekg i nalazi uvek budu sasvim u redu. Analize krvi su u granici normale uklučujući i hormone, zaposlena sam u laboratoriji tako da sebi odradim sve što može putem krvi. Inače gojazna sam, u poslednjih godinu dana ugojila sam se deset kg. Sa obzirom da su mi svi nalazi u granici normale kardiolog mi predlaže da uradim elektrofiziološko ispitivanje srca, ja sam pokušala da zakažem ali pre aprila nema aslobodno. Vadila sam krv na koksaki virus i čekam nalaze mada sam čula da ako je virus to b ise videlo na uz jer bi deo na srcu bio oštećen. Jedino što nisam nosila to je holter jer sam alergična na sve vrste lepka, flastera. . . Molim vas bar me utešite da umreti neću tako lako, jer je strah od sledećeg napada ogroman da imam strah iz kuće da izađem, dosta sam izgubila na kvalitetu života. Terapiju koju uzimam je norvask 5mg, concor 5mg/24h po potrebi i više, lorazepam 1mg, kada dobijem napad tahikardije tada uzimam uz sve ovo i verapamil 80mg. Zahvalna biljana!

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Postoji jedna vrsta dijagnostike koja se može uraditi kod vas. To je ugradnja malog aparata izmedju 2 rebra (ilr - insertabilni loop recorder) koji prati ekg tokom 14 meseci. On treba da uradi ono najvažnije kod vas: da identifikuje vrstu tahikardije, što je od suštinskog značaja za vaše lečenje i planove za dalju dijagnostiku. Vaš straj je zaista razumljiv ali sa druge strane imate terapiju koja je prilično efikasna u svim situacijama. Ovakav aparat se može ugraditi u nišu, beogradu, n. Sadu a od skoro i u nekim manjim centrima.