Postovani, 2008 u aprilu mi je ugradjen stent, terapija je bila triatec 2x2. 5 cardioaspirin, plavix 3meseca, dilatrend25mg2x12 koji je posle korigovan na 6. 25, omega3 1000mg3x1, torvast25mg1x1. Iste godine u decembru sam osetio gusenje i bol u grudima koje je bilo praceno sa povisenim pritiskom170/95, posle cega sam ostao u bolnici i uradjena mi je koronarografija. Krvni sudovi su bili u redu, kao i stent na ulasku u aortu koji je ugradjen. Terapija je promenjena na triatec 2x5mg jedna u 8 ujutro a druga u 3 poslepodne, dilatrend 25mg2x12 i svi ostali lekovi su ostali na istom, dijagnoza je napisana ischemia cronica. Od januara 2009 kada sam izasao iz bolnice nisam imao nikakvih problema, preko leta sam morao da smanjim triatec na 5mgx1 i dilatrend na 6, 25x2 zbog malog pritiska 50, 60/90, 100. Ima nekoliko dana kako sam osetio isitu bol i gusenje, naravno sa povecanjem pritiska 95/150 terapiju sam vratio na staro pre mesec, sto se tice triateca, a dilatrend kada sam osetio bol i gusenje. Izvinite na opsirnosti, ali molim vas da mi objasnite, posto mi se sve ovo desavalo u italiji i nisam bas sve mogao da razumem, zasto dolazi do tog gusenja i stiskanja u grudima a nekada cak i bola u ledjima ispod lopatice? Hvala vam

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovani,
      Ono što niste napisali je da li je pre postavljanja stentova došlo do oštećenja srčanog mišića i kakav je eho srca. Povećanje pritiska može davati tegobe koje opisujete a s obzirom da je ponavljana koronarografija ne vidim da je razlog za tegobe mogla biti nova promena na krvnim sudovima.