Poštovani doktore! Prije 3 godine na osnovu ekg-a mi je dijagfnostifikovana angina pektoris. Tada mi je prepisan cortiazem i aspirin 100. Zbog konstantno povišenog pritiska 170/120: 160/100 uradjen mi je rtg srca i pluća i ustanovljena izraženost aortnog dugmeta. Svi nalazi krvi su u redu osim holesterola ukupnog, čija vrijednost iznosi 7. 4. Molim vas da mi odgovorite šta znači uvećanje aortnog dugmeta i šta bi trebalo dalje da preduzmem. Da napomenem da trenutno protiv visokog pritiska pijem "lodoz" od 2. 5mg

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Uvećanje aortnog dugmeta je radiološki termin za izgled aorte na njenom arkusu ali ono na šta zaista treba da obratite pažnju je vrednost pritiska koja mora biti manja od 140/90mmhg pa se terapija mora korigovati i uvećati do doza koje dovode pritisak na takav nivo.