Zbog visokog holesterola od 8-9 ispisan mi je sortis ali sam osećala mučninu, vrtoglavicu, malaksalost, uticao je i na vid i sluh, povećavao šuk. Zbog visokog šuka koristila sam maninil 3, 5. Sada mi je kardiolog ispisao simvor 20 mg. Nisam dobila informaciju od kada je simvor kod nas u upotrebi i kakve su nuzpojave. Rekao je da odmah kupim 3 kutije, ali nemam novca na bacanje, kako da znam kako ću reagovati na ovaj lek. Uzeću samo provereni lek sa što manje nuspojava.

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      I sortis i simvor spadaju u istu grupu lekova (statini) pa samim tim imaju i slične nuspojave. U principu se počinje najmanjom dozom koja se dobro toleriše pa se doza povećava do one koja izaziva nuspojave. Simvor je nekoliko godina u opticaju, mislim najmanje 5.