Postovani, moja majka (51) ima pritisak 150 / 100, ima otprilike jednom mesecno jaku glavobolju i to je jedini simptom koji oseca. Inace, godinama se zdravo hrani (i pre nego sto je ustanovila visok pritisak) ne jede masno, przeno slano, nije pusac, ne konzumira alkohol. . . Pored toga, niko u njenoj porodici nije imao srcanih problema niti problema sa pritiskom. Da li mi mozete reci sta bi mogao biti uzrok povisenog pritiska u ovom slucaju? Hvala

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Povišen krvni pritisak je najčešće nepoznatog porekla (esencijalna - primarna hipertenzija) i ne treba tragati za uzrokom, treba dovesti pritisak na vrednosti ispod 140/90mmhg lekovima, dijetom i/ili načinom života.