Postovani! Mom suprugu (42 godine) je prije sedam mjeseci konstatirana nestabilna angina pektoris i ugradjen stent u lijevu glavnu arteriju. Koristio plavix (3 mjeseca) metoprolol 25mg, simvastatin 40mg i trombyl 75mg. Sve kontrole i nalazi poslije toga uredni i sada mu doktor proprucuje da izbaci iz terapije metoprolol jer ima stabilan pritsak, a imao je povremene vrtoglavice (mr mozga i dopler vratnih zila isto u redu) pa kao to moze biti kontraindikacija od metoprolola. Zanima me vase misljenje, da li je u redu izbaciti iz terapije metoprolol ili to moze imati neke druge posljedice? Unaprijed hvala na odgovoru/biljana

    Odgovoreno: 02. 01. 2010.
    • Poštovana,
      Generalno lekovi tipa metoprolola koji spadaju u beta blokatore su jako korisni u angini pectoris jer smanjuju potrošnju kiseonika u miokardu. Ako je i tako mala doza kao što je 25mg dovodila do nižeg pritiska, koji pacijentu smeta, onda nema izbora. U našem centru se plavix preporučuje pacijentima 12 meseci.