Postovani, da li mozete, ukratko opisati, iz kog razloga, i zasto, priraslice tj adhezije, na perikardu, od prelezanih infekcija, kasnije mogu da stvaraju neprijatan bol u grudima, i da li mogu da izazivaju neprijatan bol pri novoj upali, otoku, i ako mogu iz kog razloga, tj kakao reaguju! Hvala unpred srdacan pozdrav

    Odgovoreno: 17. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Priraslice na srčanoj maramici o kojima govorite nisu tako neuobičajena pojava nakon težih preležanih infekcija-prehlada. Svakako da daju tegobe, diskomfor u grudima, u vidu probadanja naročito pri disanju ili promeni položaja tela. Nastaju kako posledica zapaljenskog procesa, ireverzibilne su, što znači da ne mogu nestati. U 95% slučajeva ne predstavljaju ozbiljan problem ni veliku poteškoću za pacijenta, ali ako su bolovi jaki i česti treba sa konsultovati sa kardilogom koji će ultrazvučnim pregledom srca odrediti koliko su opsežne i dati dalje savet o načinu lečenja.