Moj otac (1930) je dobio otok po nogama i telu (zadrzavanje vode) . Bili smo kod dr. Interniste u sapcu i on je zbog svega toga, a i ubrzanog i vrlo neravnomernog rada srca prepisao sledece lekove; dilacor-6 dana, pa 2 dana pauza, cardiopirin 1dnevno lasix svaki ii dan, aldactone 50, enalapril 2x10mg. Pritisak je bio 140/90. Obzirom na dva diuretika, svakodnevnom kontrolom pritiska nisam mu davao enalapril, jer je pritisak oko 125/75. Da li sam dobro postupio? Napominjem da je pacijent volio da popije rakiju. Otok se po telu dosta smanjio, ali kada pritisne listove noge jedan period ostane udubljenje. Takodje me interesuje da li zbog lasix-a treba da konzumira slanija jela i voce-povrce sa vise kalijuma. Unapred se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 13. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Enalapril takodje ima svoj udeo u lečenju srčane slabosti tako da mislim da je greška što ga niste davali oci. Lasix i aldactone u kombinaciji deluju efikasno i sasvim različito na metabolizam kalijuma tako da pacijentu koji ih uzima nikako ne smete davati slano da bi nadoknadio izgubljene elektrolite. Treba nastaviti sa terapijom.