Poštovani, imam 26 godina, a prethodnih 5-6 imam problem koji bih mogla da opišem kao povremeno gubljenje daha, koje prati ubrzan rad srca. Ne bih mogla da kažem da postoji neko pravilo kada mi se to događa, jednostavno povremeno samo na 10-15 sekundi ne mogu da dođem do vazduha i tada imam utisak da mi srce lupa vrlo brzo, kao kada trčim. To se nekada događa i kada ležim, pre ili posle spavanja, tako da bih rekla da nije posledica neke fizičke aktivnosti. Kada sam pre tri godine bila kod lekara opšte prakse na studentskoj poliklinici tim povodom, rečeno mi je da je to verovatno posledica stresa, kojem su svi studenti izloženi, i nije me uputio na neke analize. Ipak, sada više nemam utisak da sam pod nekim pritiskom ili da postoji nešto zbog čega bih bila nezadovoljna. Međutim, i dalje imam taj problem. Šta više, sada je praćen vrtoglavicom. Dakle, moje pitanje je: da li je moguće da je to samo posledica stresa? Kome od lekara bih trebalo da se obratim?

    Odgovoreno: 13. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Ne mislim da je stras u pitanju, meni liči na kratke napade ubrzanog rada srca (paroksizmi) koji mogu biti praćeni kratkim dahom ili ako su mnogo brzi i nesvesticom. Ekg bi trebao da se snimi u takvoj situaciji da bi se identifikovali poremećaji ritma ali da se uradi 24h holter monitoring.