Poštovani doktore, imam 30 godina i aorta mi je u korenu dilatirana 3, 8 takođe imam na plumalnom ušću regurgitaciju 1+ (dilatatio aorte, insufficientia valv pulmonalium gr laev) zanima me koliko je to opasno i čega da se čuvam? I ako vam nije problem da mi odgovorite kolike su normalne dimenzije aorte?

    Odgovoreno: 13. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Normalne dimenzije zavise od starosti, nivoa preseka, prethodnih oštećenja. . . Obično se kao gornja granica auzima 30 ili 35mm. Trebate se čuvati većeg fizičkog opterećenja, baš ekstremnog.