Prije neki dana sam otisla kod svog porodicnog ljekara zbog nekog pritiska u grudima, i moja doktorka me posalje kod interniste. On mi putem stetoskopa otkrije sum na srcu i uputi me na ultra zvuk srca, radi detaljnijeg opisa bolesti. Na ultra zvuku dobijem sledeci nalaz i molim vas da mi pojasnite koliko je sve to opasno i sta trebam uraditi? Nalaz glasi: aorta urednih dimenzija, trolisna, očuvane separacije u ubrzanih protoka sto odgovara hiperkinetskom krvotoku. La uredan, mv uredan. Pokretna oba listica, nesto voluminoznija, hipermobilna, nema sigurnih znakova za prolaps sa mr gr ii. Lk očuvanih dimenzija, ef 79% , uočava se aneurizmatski prosiren srednji i donji dio interatrijalnog septuma sa registrovanim minim. Dopler protokom. Perikard raslojen u fiziološkim granicama. Trombotivne mase nisu uočene. Dijagnoza: insuff. V. Mitralis gr ii asd susp. Molim vas pomozite mi!

    Odgovoreno: 13. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Šum na srcu koji se pominje može po opisu ultrazvuka biti dvojakog porekla:
      1. Hiperkinetski sindrom (napete, nervozne osobe) - manje verovatno
      2. Asd (atrijalni septalni defekt) , protok izmedju 2 pretkomore, zaostatak fetalnog života, koji je kod vas vrlo mali.
      u oba slučaja mislim da nemate razloga za neku brigu jer je mana hemodinamski beznačajna.